Bültenimize abone olarak, iyihaberler.net'te yer alan iyi haberlerin e-posta ile size gelmesini sağlayabilirsiniz. Bültenimiz Google'ın bir servisi olan FeedBurner ile dağıtılmaktadır. Google hesabınızı kullanarak dilediğiniz zaman güvenle abonelikten ayrılabilirsiniz.

Bültenimize katılın

Anasayfa » SAĞLIK » Kalp kapağı ameliyatlarında büyük başarı

Kalp kapağı ameliyatlarında büyük başarı


Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi bölümünde gerçekleştirilen kalp kapağı ameliyatlarındaki başarı parmak ısırtıyor.

Özellikle kalp kapağının onarılması noktasındaki başarı oranının dünya standartlarının üstünde olması, gözleri bu ekibin uyguladığı yöntemlere çeviriyor.

Türkiye’de her yıl binlerce kalp kapağı hastası, tamir yapılma imkanı varken kapakçığının değiştirilmesi yüzünden mağduriyet yaşıyor…

Kalp Kapak hastalıklarını ve Türkiye’de uygulanan ameliyatları analiz edebilmek için hastalık hakkında bir ön bilgi sahibi olmak gerekiyor. Mitral Kapak nedir? Kalp Kapak Hastalığının nedenleri nelerdir? Türkiye’de durum nedir? İşte bu soruların cevapları:

 Mitral Kapak:

Kalbin temiz kan tarafındaki üst ve alt odacık arasındaki kapakçıktır. Bu kapak, kalbe akciğerden temiz kan gelirken açılmakta ve kanın kalbe dolmasını sağlamaktadır. Kalp kasılıp kanı vücuda atarken de, kapanmakta ve kapanması ile kanın vücuda yönlenmesine yardımcı olmaktadır.

 Mitral Yetmezlik: 

Mitral kapak, kanın doğru yönde akmasını sağlamaktadır. Kapakçık, açılır kapanır iki kanatlı bir kapı gibi düşünülebilmekte; gereken sıkılıkta kapanamadığı durumda kan akciğere doğru geri kaçmaktadır. Bu duruma,“mitral yetmezlik” adı verilmekte ve en sık görülen kalp kapak hastalıkları arasında yer almaktadır.

Mitral Yetmezliğin Nedenleri:

Kalp kapak hastalıklarına yol açan en yaygın sebepler, kapağın doğuştan farklılık veya eksiklikleri ve kalp romatizması gibi sonradan oluşan hastalıklarla deforme olmasıdır. Bunun yanı sıra yaşlanma ile birlikte her organ gibi kalp kapakları da yaşlanmakta, fonksiyonları yavaşlamakta ve dejenerasyona uğramaktadır.

 Türkiye’de durum…

Mitral yetmezliğin tedavisi; günümüzde bazen “kapak değişimi” bazen de “kapak onarımı” olarak tabir edilen işlemlerle kapağın değiştirilmeden kaçırmaz hale gelmesi ile yapılabilmektedir. Bu işlemler ehil ellerde başarı ile gerçekleştirilmektedir.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi bölümünde gerçekleştirilen kalp kapağı ameliyatlarındaki başarı parmak ısırtıyor. Özellikle kalp kapağının onarılması noktasındaki başarı oranının dünya standartlarının üstünde olması, gözleri bu ekibin uyguladığı yöntemlere çeviriyor.

Prof. Dr. Rahmi Zeybek başkanlığındaki ameliyat ekibinin, bugüne kadar yaptıkları kalp kapağı ameliyatların en önemli özelliği, kapakçık değişiminin son alternatif olarak değerlendirilmesi. Prof. Zeybek ve ekibi, şiddetli mitral kapak yetmezliklerinde bile kalp kapağını onarma başarısını gösteriyor.

Ekipte şu isimler dikkat çekiyor:

Bölüm Başkanı

Prof.Dr. Rahmi ZEYBEK

Uzm.Dr.          Hüseyin Avni TANUĞUR

Yrd.Doç.Dr.   Halil BAŞEL

Yrd.Doç.Dr.   Bekir İNAN

Öğr.Gör.Dr.    Cemalettin AYDIN

Öğr.Gör.Dr.      Yasin Ay

Arş.Gör.Dr.    Melike Elif TEKER

Arş.Gör.Dr.    Şevket Tuna TÜRKKOLU

Arş.Gör.Dr.    Raed N.J. ZALLOUM

ONARIM NEDEN ÖNEMLİ?

Konu ile ilgili bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Halil Başel, Mitral kapak hastalıklarının kalp cerrahisi operasyonlarının önemli bir kısmını oluşturduğunu belirterek; “Hastalık kapaktaki darlık ve/veya yetmezlik şeklinde gelişebilir. Mitral kapak hastalığı ilerlemiş ve cerrahi müdahale gerekiyorsa; işte bu noktada ne tür bir müdahale yapılacağı çok önem kazanmaktadır. Mitral kapaktaki hastalık ister darlık olsun ister yetmezlik olsun hastanın kendi kalp kapağıyla hayatını sürdürmesini sağlayan ‘mitral kapak onarım’ ameliyatı yapılabilmektedir. Kalp kapak değişimi dediğimiz; hastanın deforme olmuş kalp kapağının sökülüp yerine yapay bir kapağın takıldığı operasyonlar, başlıca; hastanın ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanımını gerektirmesi ve kalpte olası enfeksiyon riskini arttırması nedeniyle öncelikli olarak düşünülmemesi gereken operasyonlardır. Bu nedenle mitral kapak onarım ameliyatları hastaya kendi kalp kapağıyla güvenli ve sağlıklı bir hayat sürme olanağı vermektedir” dedi.

BAŞARI ORANI YÜZDE 98

Yrd. Doç. Dr. Başel, hastalara bu denli sağlıklı bir yaşam sağlayan mitral kapak onarım ameliyatlarıının cerrah için uygulaması o derecede zor ve tecrübe gerektiren ameliyatlar olduğunu da hatırlatarak şu bilgileri aktardı: “Ancak deneyimli ekipler tarafından başarı ile gerçekleştirilebilen mitral kapak onarım ameliyatları kliniğimizde yüksek başarı oranları ile yapılmaktadır. Hastanemizde kalp cerrahisi kliniğinin kuruluşundan itibaren ilk 1 yılda yapılan 200 açık kalp ameliyatının 136 hasta ile yüzde 68’lik kısmını mitral kapak ameliyatları oluşturmakta ve bu hastaların yüzde 97’sinde mitral kapak onarımı yüzde 98 gibi çok yüksek başarı oranıyla gerçekleştirilmiştir. Bu hasta sayıları ve başarı oranlarıyla Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği mitral kapak onarım ameliyatlarında referans merkez olma yolunda hızla yürümektedir.”

(Kaynak : rotahaber.com)

Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2012 13:20

Bu iyi haberi herkesle paylaş

DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS

Bu iyi habere facebook profilin ile yorum yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ dokuz = 11

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Benzer iyi haberler