Bültenimize abone olarak, iyihaberler.net'te yer alan iyi haberlerin e-posta ile size gelmesini sağlayabilirsiniz. Bültenimiz Google'ın bir servisi olan FeedBurner ile dağıtılmaktadır. Google hesabınızı kullanarak dilediğiniz zaman güvenle abonelikten ayrılabilirsiniz.

Bültenimize katılın

Anasayfa » Manşet Haberler » Türkiye örnek ülke ilan edildi

Türkiye örnek ülke ilan edildi

DSÖ, Türkiye’nin başlattığı uygulamayı “başarı hikayesi” olarak nitelendirdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nden Türkiye’nin tütünle mücadelesine büyük övgü geldi. Örgütün internet sitesinde Türkiye’nin “Dumansız Hava Sahası” uygulaması başarı hikayesi olarak nitelendirildi. DSÖ, Türkiye’yi örnek ülke ilan etti.
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; Dünya Sağlık Örgütü’nün, Türkiye’yi tütün kullanımı yaygınlığının azaltılması ve sağlıklı tütün kontrolü politikaları övgüye değer bulduğu belirtildi.
Bakanlık, başarıda, bu mücadeleyi planlayıp hayata geçirenler kadar, Türk halkına ve örnek bir tavır sergileyen medyanın payına dikkat çekti.
O Ölçütleri Yerine Getiren İlk ve Tek Ülke
Türkiye’nin 2008′den beri yürüttüğü tütünle mücadelede yakaladığı son başarısı, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi 62′inci Bölge Toplantısı’nda duyuruldu. Buna göre Türkiye; Dünya Sağlık Örgütü’nün MPOWER ölçütlerinin tamamını yerine getiren dünyadaki ilk ve tek ülke.
MPOWER, Dünya Sağlık Örgütü’nün ülkelerin tütün kontrol çalışmalarına rehberlik etmesi için tüm üye ülkelere önerdiği politika paketi olarak biliniyor.
Bu bağlamda Türkiye’de 2008 yılında yüzde 31,2 olan sigara kullanma oranı 2012 yılında yüzde 27′ye düştü.
Çalışmalar neticesinde son 4 yılda 15 yaş üzeri nüfusta sigara kullananların sayısı yaklaşık 3 buçuk milyon azaldı.

(Kaynak : Trthaber.com)

Eklenme Tarihi: 23 Eylül 2012 23:05

Bu iyi haberi herkesle paylaş

DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS

Bu iyi habere facebook profilin ile yorum yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 × = altmış dört

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Benzer iyi haberler