Bültenimize abone olarak, iyihaberler.net'te yer alan iyi haberlerin e-posta ile size gelmesini sağlayabilirsiniz. Bültenimiz Google'ın bir servisi olan FeedBurner ile dağıtılmaktadır. Google hesabınızı kullanarak dilediğiniz zaman güvenle abonelikten ayrılabilirsiniz.

Bültenimize katılın

Anasayfa » Manşet Haberler » İlk göz kök hücresi nakli gerçekleştirildi

İlk göz kök hücresi nakli gerçekleştirildi

İlk göz kök hücresi nakliİskoç uzmanlar tarafından korneadan kaynaklanan körlüğü tedavi etmek için yeni bir yöntem geliştirildi. Bu tedavi yönteminin dünyada ilk defa denendiği tahmin ediliyor.

Yeni yöntem iki hastada denendi. Gözlerine kök hücre nakli yapılan her iki hastada da korneal körlük vardı. Bundan önce bilinen tek tedavi yöntemi organ bağışı ile alınan korneaların göze nakledilmesi ile yapılıyordu. Edinburghlu Sylvia Paton, ilk kök hücresi nakledilen kişi oldu.

Doktorlar, deneyin ne kadar başarılı olduğuna ancak bir kaç ay sonra karar verebilecekler.

Sağlık Bakanı Nicola Sturgeon, bu ‘öncü’ tedavinin pek çok hastanın yeniden görmesini sağlama ve hayat kalitesini arttırma olasılığına sahip olduğunu; bu yüzden de bunun gibi yeni projelere yatırım yapmaya devam etmelerinin çok önemli olduğunu belirtti.

Sturgeon, “Sylvia, korneal körlüğün etkilerinin ne kadar büyük olduğuna çok iyi bir örnek. Bu deneyin onun hayatını değiştirme olasılığı var” dedi. Bakan ayrıca, deneyin başarılı olması durumunda daha pek çok insanın bu sonuçtan yararlanabileceğini ekledi.

Korneal epitel kök hücre nakli adı verilen prosedür, son dönemde geliştirilen yenileyici terapilerden biri.

Uzmanlar bu terapilerin gelecek yıllarda tıpta çığır açacağına inanıyor.

(BBC Türkçe)

Eklenme Tarihi: 21 Mayıs 2012 19:16

Bu iyi haberi herkesle paylaş

DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS

Bu iyi habere facebook profilin ile yorum yaz


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/iyihaber/public_html/wp-content/plugins/add-link-to-facebook/add-link-to-facebook-int.php on line 1895

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− 1 = altı

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Benzer iyi haberler