Bültenimize abone olarak, iyihaberler.net'te yer alan iyi haberlerin e-posta ile size gelmesini sağlayabilirsiniz. Bültenimiz Google'ın bir servisi olan FeedBurner ile dağıtılmaktadır. Google hesabınızı kullanarak dilediğiniz zaman güvenle abonelikten ayrılabilirsiniz.

Bültenimize katılın

Anasayfa » DÜNYA » El yapımı Afgan halıları dünyanın ilgisini çekiyor

El yapımı Afgan halıları dünyanın ilgisini çekiyor

Afganistan’da el yapımı Afgan halılarına daha çok yurt dışından talep görüyor.

İpliklerin boyanmasından, halıların dokunmasına kadar el yapımı olan Afgan halıları, kadınlar tarafından büyük bir sabır gerektiren zahmetli çalışma sonucu ortaya çıkıyor. Üç ebatta, 6, 9 ve 12 metre kare dokunan Afgan halıları, yerel pazarda bin 200 ile 2 bin 400 dolar arasında satılıyor.

Afganistan ticaret odalarının açıklamalarına göre, Afgan halı pazarında Türk ve İran halılarının piyasaya girmesinden sonra durgunluk yaşanıyor. Tamamen el yapımı oldukları için de diğer halılara göre daha pahalı olan Afgan halıları, daha çok yurt dışına gönderiliyor.

Afgan halı tüccarı Resul Taczade, halı işleme sanatının bir kültür mirası olarak nesilden nesile geçtiğini anlattı. Afgan halılarının el yapımı ve birinci sınıf olduğunu aktaran Taczade, “Bizim halılar en kaliteli ve en iyi boyanmış halılardır. Afgan halıların tamamı kadınlar tarafından el işi dokunur.” dedi.

Genellikle kırsal kesimlerde dokunan Afgan halıları, şehirlere getiriliyor, buradan da yurt dışına satılıyor. Afgan halıları, ülkeye döviz getirilmesinde de önemli bir kaynak oluşturuyor.

Eklenme Tarihi: 19 Kasım 2012 16:41

Bu iyi haberi herkesle paylaş

DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS

Bu iyi habere facebook profilin ile yorum yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− 2 = üç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Benzer iyi haberler